This section is from the "Architectural Pottery" book, by Leon Lefevre. Also see Amazon: Architectural Pottery.

The installation of drying-rooms for bricks should be as economical as possible; so we shall use, in the following estimates, only deal of the usual dimensions. It is evident that in places where the wood of the country will be cheaper than northern firwood, we must not hesitate to use it.

Joist. | |||

Cubic content of a truss. | 2 Posts At 0.22 x 0.08 : 2 of 1.66 m. = 2 x 1.66 x 1/2 = | 1.66 m. | 4.408m. |

1 King-post A, of 1.00 m. = 1 x 1.00 x 1/2 = | 0.50 m. | ||

1 Tie-beam B, 0.22 x 0.08 : 4 of 3.66 m. = 1 x 3.66 x 1/4 = | 0.915 m. | ||

2 Supports C, 0.22 xo.08 : 6 of 1.00 m. =2 x 1.00 x 1/6= | 0.333 m. | ||

2 Piles A, of 1.000 = 2 x 1.00 x 1/2 = | 1.000 m. |

Joists. | |||

3 Purlins B, of 4.00 m. = 3 x 4.00 x 1/4= | 3.00 m. | 19.95 m. | |

6 Supports C, of 1.00 = 6x 1.00x 1/6 = | 1.00 m. | ||

24 Planks D, 0.22 x 0.08 : 5 of 2.66 111. = 24 x 2.66 x 1/5 = | 12.75 m. | ||

24 Cover-joints E, 0.22 x 0.08 : 20 of 2.66 m. = 24 x 2.66 x 1/20 = | 2.20 m. |

If we suppose that we have to cover about 2500 square metres, which represents 176 bays of 4 m. by 3.66 m., which we shall divide into 11 sheds of 16 bays, there will be: 17x11 = 187 trusses and 176 intertrusses. The total cubic contents will be:

187 x 4.40 | = 4334 x 0.22 x 0.08 = 76.278 cubic metres. |

176x19.95. |

Recapitulation. -Valuing the cubic metre at 80 francs, including preparation of the ground, various fittings, etc., the cost will be 76.278 x 80 = 6102.24 fr. 6102.24 fr. | |

Tarring of the outside extra : 3745 sq. metres at 0.40 francs. . 1498.00 | |

Sundries .................................. | 99.76 |

Total . | 7700.00 fr. |

The woods used are joists 0.22x0.08 and basting 0.15 x 0.06:

Cubic content of a truss. | 2 Posts A, Joists of 2 m. = 2 x 2 x 1/2 = 2.00 m. | 3.32 m. |

4 Ties C, ,, 1 m. =4 x 1 x 1/6 = 0.66 m. | ||

2 A, ,, 1 m. and 0.33 m. = 1.33 x 1/2 =0.66 m. | ||

1 Tie-beam F, 0.15 x 0.06, Bastings of 4 m. = 1 x 4 = 4.00 111. | = 4.00 m. | |

Cubic content of an intertruss. | 6 Ties B, Joists of 1 m. and 2 of 0.66 m. = 7.33 x 1/9 = 1.22 m | 13.22m. |

12 Planks D, ,, 4 m. = I2X4X 1/5 = 9.60m. | ||

12 Cover-joints E, ,, 5 m. = 12 x 4 x 1/20 = 2.40 m. | ||

4 Purlins F, Bastings of 4 m. =4 x 4 = 16.00 m. | 31.72 m. | |

4 Plank -supports F, „ 1.33 m. =4 x 1.33 = 5.32 m. | ||

13 Planks G, 0.15 x 0.06 : 5 of 4 m. =4x 13 x1/5= 10.40 m. |

Supposing a surface of 2640 metres to be covered, that is to say, about that of the storeyed building in Fig. 177, we should have a rectangle of 44.10 m. (9 divisions of 4.90 m.) by 60 metres (1 5 divisions of 4 metres), including 16 x 9 = 144 trusses and 15 x 9 = 135 intertrusses.

The total cubic content of such a drying-place would then be :

144 x 3.32 = | 460.80 | = 2259 x 0.22 x 0.08 = 39.758 cubic metres, |

135x13.22= | 1798.20 |

And:

144 x 4.00 = | 576.00 | = 4858 x 0.15 x 0.06=43.622 cubic metres. | |

135x31.72= | 4282.00 | ||

Total . | 83.380 |

The cubic metre is valued at 80 francs, erection and all fittings included, that is:

83.380 cm. at 80 fr. | = 6670.40 fr. |

600 metres of gutter at 2.50 fr. | = 1500.00 fr. |

Tarring of 3250 metres with Norwegian tar at 0.40 fr. | = 1300.00 fr. |

Preparation of the ground, kennel-stones for running off the water, and sundries . . . . | 529.60 fr. |

Total . | 10,000.00 frs. |

A drying-place of these dimensions does very well for a daily production of 25,000 to 30,000 bricks; it can evidently only be used during the summer. Being strongly built, it is sure to last at least thirty years, and may certainly last longer.

The volume of wood required is as follows:

Joists. | |

Cubic content of a truss. - The posts are doubled, the rest is unchanged | 5.32 m. |

Basting. | |

No change for the basting ......... | 4.00m. |

Joists. | |

Cubic content of an intertruss. - The planks and cover-joints disappear, there remains then... | 1.22 m. |

To the basting, there must be added 5 rafters of 0.06 x 0.07 4 metres long ; that is to say, 10 metres extra ....... | 41.72 m. |

The total cubic content becomes then :

144 x 5 32 = | 766.08 | 930. 78 X 0.22 X O.O8 = | 16.38 cm. |

135 x 1.22 = | 164.70 | ||

144 x 4.00 = | 576.00 | 6208.20 x 0.15 x 0.06 = | 55.87 cm. |

135x41.72= | 5632.20 | ||

Total | 72.25 cm. |

Recapitulation. - 72.25 cubic metres at 80 francs .... | 5780 fr. |

2160 square metres, covered with tiles (13 to the metre at 90 fr. per 1000) including laying at 2.50 fr. the metre ..... | 5400 |

600 metres of gutter at 2.50 fr....... | 1500 |

Preparation of ground and sundries....... | 520 |

Total . | 13,200 fr. |

The cost is thus increased about 30 per cent, and it must not be forgotten that the simple interest on 3200 francs for twenty years at 4 per cent, is 2560 fr., that is to say, about half of the value of the plank roofing, even admitting that it has to be renewed entirely at the end of that time, which is not so.

Joists. | ||||

Posts H. . | • • รพ | 2 of 7.66 m. | 34.666 x 4= 138.66 m. | 417.66 m. |

2 of 9.66 m. | ||||

Beams H. . | 1st storey | 2 of 5.33 m. | 50.66 x 4 = 202.66 m. | |

2nd ,, | 1 of 10.66 m. | |||

2 of 4.66 m. | ||||

3rd „ | I of 10.66 m. | |||

2 of 4.66 m. | ||||

Beam supports A. | 4 doubles of | 4 m. 16.00 x 2 = 32.00 m. | ||

Rafters A. | 2 ,, 1 | 10.66 m. 10.66x2 = 21.32 m. | ||

Tie-beam A. | I double of | 10 m. 10.00 x 2 = 20.00 m. | ||

King-post A. | 1 „ | 3 m. 3.00 x 1 = 3.00 m. |

Basting, | |||

Small beams | 12 doubles of | 2 m. | 40.66x2 = 81.33 m. |

Rafters | 2 „ | 2.33 m. | |

4 " | 1.66 m. | ||

2 ,, | 2.66 m. |

Continue to: