Go to the store yourself.

Select for yourself the article you desire to purchase. Inquire its price.

If quality and price please you, be sure that you get in weight or measure the amount you buy. Watch the scale. Watch the measure.

If the meat you purchase is weighed in a piece of paper or anything else, be sure you are not charged for the weight of the paper.

You are entitled to all the bone and the trimmings of the piece of meat that you buy. You should take home and make use of such bone and trimmings. The fat can be rendered and used for cooking purposes; the bone and trimmings used for soup or stew. When the trimmings are not taken home the butcher throws them into a box under the counter and sells them to someone else. They belong to you and you should have them.

In buying meat, don't go in and ask for 25c. worth of meat and leave the butcher to decide how much meat you should have for a quarter. Select your piece of meat, ask the price per pound; say how many pounds you want; have it weighed; see that you get your weight and that the butcher's calculation as to how much meat you have, at a certain price per pound, is correct. Many a penny is lost to the customer by neglecting the above simple precautions.

In marketing, the pennies count up very fast.

Don't allow your dealer to weigh in the wooden butter dish in weighing your butter unless he deducts the weight.

Don't buy in small quantities if you can possibly avoid it. Make every effort to get together two or three dollars. This will enable you to buy for cash; buy in larger quantities; buy where you can do the best.

In this way you can save two or three dollars in a very short time.

Under the laws and regulations of the City you have definite rights in the matter of getting full measure and full weight for everything you buy, and the City's Bureau of Weights and Measures stands ready to help you get your rights. This is a protection that is due the honest dealer as well as yourself.

Cheapness does not always mean quality or full weight. Be sure you get quality and quantity.

Wherever possible buy in bulk and not in package.

Have you ever stopped to figure out how much more you would get for your money if you bought certain articles of food by the pound instead of by the package?

Food that is wrapped and sold in attractive-looking packages must of necessity cost more than the same food sold in bulk, which means sold by the pound.

In the first place, the box or jar containing the food costs money.

The wax paper used costs money. The wrapper costs money. The printing on the wrapper costs money. And it also costs money to fill the packages and seal them. It follows, therefore, that you cannot possibly get as much food for your money when so large a part of your money has to pay for the box, wrapper, printing, etc.

There are several reasons why so many foods are put up in packages.

First: The package looks pretty, appeals to the eye, and makes the food seem more appetizing.

Second: Most of the packages are air-tight and dustproof, and for sanitary reasons a great many people prefer food that is done up in packages.

As a matter of fact, it is possible for your grocer to keep on hand, in bulk, exactly the same foods as the packages contain, and it is also possible for him to keep them in bulk in a perfectly sanitary manner, so that dust and dirt cannot reach them.

Steam-Cooked Cereals - Steam-cooked cereals are not economical. Many cereal preparations, including most of those sold in packages, have been partially steam-cooked at the factory. This shortens the time required to prepare them for the table, but, on the other hand, it injures their flavor and adds to them a large quantity of water, for the weight of which the purchaser pays. One cup of raw oatmeal will absorb four cups of water. One cup of steam-cooked oatmeal will absorb only two cups of water. Therefore, one cup of raw oatmeal, when cooked, will make twice as much as one cup of steam-cooked oatmeal, when cooked.

An argument in favor of steam-cooked cereals is that they save time and fuel, but the raw cereals not only are more economical but far more nourishing, and you can shorten the time of cooking by soaking them overnight. All cereals require long, slow cooking. You can save both time and fuel, therefore, by using a fireless cooker for cereals. Cook the cereal on the stove for about 15 minutes; then put in fireless cooker and leave overnight. You will find it all cooked and ready to be eaten when you get up in the morning. For information as to how to make a fireless cooker at home and what can best be cooked in it, see the chapter in this book entitled "Fireless Cooker."

If you will buy your Tapioca, Tea, Soda Crackers, Graham Crackers, Ginger Snaps, Macaroni and Starch in bulk instead of in package, you will get a great deal more for the money you spend.

You will find it cheaper to buy your Vinegar loose rather than by the bottle.

You will get a great deal more Bacon for less money if you will buy it in bulk instead of by the jar.

Peaches and Apricots - A can of peaches or apricots contains very little fruit. A pound of evaporated peaches or apricots costs less than a can and contains at least three times as much fruit. If properly cooked, evaporated peaches and apricots are just as good as, if not better, than the canned fruit and, in addition, you get a great deal more for your money.

You can get twice as much Shredded Codfish if you buy it loose rather than by the package.

Peas And LIMA Beans - By buying dried peas and lima beans instead of canned ones you can get twice the amount for one-half the money. Dried peas and lima beans can be used in place of canned peas or beans for creamed soups and purees, and one cup of dried peas or beans will go as far as two cups of canned peas or beans.

Beans - Canned baked beans are expensive. Even counting in the cost of fuel you can bake the same amount of beans for one-half the money.

Tomatoes - Instead of using whole canned tomatoes for soups, sauces, etc., buy canned tomato pulp, which costs one-half the price.